Aspendos

Aspendos, Antalya’nın Serik İlçesi’nin Belkıs Köyü’nde bulunan, amfi tiyatrosuyla dünya çapında üne sahip bir antik kenttir.

aspendos_1

Antalya’nın 8 km. doğusunda bulunan Aspendos, M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş, antik devrin köklü ve zengin şehirlerinden biridir.

aspendos_2

Aspendos’un simgesi antik tiyatro da bu kentte M.S 2. Yüzyılda Romalılar tarafından kurulmuştur. Antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunarak günümüze gelmiş bir açık hava tiyatrosudur. Bu tiyatro Anadolu’daki Roma Tiyatrolarının günümüze sahnesi ile ulaşabilen en eski ve en sağlam bir örneğidir. Mimarı Aspendos’lu Theodorus’un oğlu Zenon’dur. Antonius Piu zamanında yapımına başlanmış Marcus Aurelius zamanında tamamlanmıştır (138-164). Tiyatro, kentin yerli tanrıları ile imparator ailesine sunulmuştur.

aspendos_3

Bölgede kendi adına para bastıran ilk şehirlerden biridir. Köprü Çayı ’nın dağlık bölgeden düzlüğe ulaştığı noktada kurulmuştur.

aspendos_4

Kentin bu günlere kadar ayakta kalabilmesi biraz da Selçuklular sayesinde olmuştur. Her ne kadar Selçuklu zamanında antik tiyatrosu kervansaray olarak kullanılmış olsa da, o dönemde padişahların konakladığı bir yerdir. Ayrıca Selçukluların ileri mimari bilgisi sayesinde onarımlar ve tadilatlar görmüş, sağlamlaştırılmış, böylece uzunca yıllar aslından ödün vermeden ayakta kalabilmeyi başarmıştır.

aspendos_5

Selçuklular döneminden kalma onarım izlerini Aspendos tiyatrosunun dış cephesinde gözlemlemek mümkündür.

aspendos_6

15 – 20 bin kişinin oturabileceği kapasiteye sahip tarihi tiyatronun mitolojik bir de hikayesi vardır.

aspendos_7

Aspendos kralının bir zamanlar herkesin evlenmek istediği çok güzel bir kızı vardır. Kral kızını kime vereceğini bilemediği için halka, “Kim halkımız, kentimiz için en yararlı şeyi yaparsa kızımı ona vereceğim” diye duyurur. Bunun üzerine iki ikiz kardeş iki büyük yapı yaparlar.

aspendos_8

Biri kente çok uzaklardan, karmaşık yolları birçok zorluğu geçerek, su getiren su kemerleri; öteki ortasında yere metal para atıldığında üst sıralardan bile sesinin duyulduğu dünyanın akustik olarak en iyi tiyatrosudur.

aspendos_9

Kral su kemerlerini gördükten sonra kızını su kemerlerini yapana vermek ister. Bunun üzerine tiyatronun mimarı Zenon krala bir oyun oynar. Kral tiyatronun üst sıralarında gezerken bir fısıltı duyar: “Kral kızını bana vermeli.” Akustiğe hayran kalan kral kızını büyük bir kılıçla ikiye ayırıp iki kardeşe vereceğini söyler.

aspendos_10

Bunun üzerine Aspendos’u inşa eden mimar Zenon hakkından vazgeçtiğini bildirir. İmparator da kızını, gerçekten seveceğine inandığı için Aspendos’un mimarına verir.

aspendos_11

Sahne kısmının üzerinde yer alan nişlerin en tepesinde şarap ve tiyatro tanrısı olduğuna inanılan Dionisos’un bir kabartması bulunur.

aspendos_12

Antik tiyatrosu kadar su kemerleri ile de son derece değerli bir antik kenttir.

aspendos_13

Antik tiyatro ayrıca konserler, etkinlikler için de günümüzde kullanılmaktadır.

aspendos_14

aspendos_15

aspendos_16

aspendos_17

aspendos_18

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*