Beyaz Esaret

Bakmayın beyaz esaret yazdığıma, şikâyetçi olduğumdan değil ,hep bu başlığı atmak istemişimdir, fırsatı kaçırmak istemedim. Üstelik kar yağsın diye dört gözle bekleyenlerdenim.

istanbul_universitesi

Ülkemizin doğusu kış ayına girdiğinde batı illerimiz hala sonbaharı yaşıyor oluyordu, kar bu sene İstanbul’a erken yağdı da, benim gibi ”kar yağsa da fotoğraf çeksem” diye bekleyenleri çok bekletmedi.

beyazit

divanyolu_caddesi

Yaklaşık 20 saat aralıksız yağan kar , İstanbul’da 30 cm ile 120 cm. arasında değişen yüksekliğe ulaşarak kartpostallık görüntüler (yine habercilerden çokça duyduğumuz bir cümle :)..) verdi. Bu süre zarfında bende iki gün boyunca İstanbul’ da fotoğraf çekme imkanı bulabildim.

sultanahmet_tramvay

İlk günkü güzergahım Beyazıt, Sultanahmet, Sirkeci, Eminönü, Galata Köprüsü, oldu. Daha fazla devam etmeyi istesem de, kar yağışı şiddetini artırdığı için pes etmek zorunda kaldım.

sultanahmet

alman_cesmesi

ayasofya

sultanahmet_meydani

ucuncu_tutmes_ aniti

ayasofyada_kiş

sirkeci

eminonu_meydanı

uyuyan_köpek

guvercinler

usuyen_kedi

galata_koprusu

Bir gün aradan sonra İstiklal Caddesi’nden başladım bu sefer. Taksim, Nişantaşı, Maçka, Dolmabahçe, Beşiktaş derken bir de baktım Üsküdar’dayım.

istiklal_caddesi

taksim

taksim_meydani

Benim gibi kar yağmasını bekleyen fotoğraf meraklısı ne kadar çok insan varmış. Sultanahmet Meydanında kimi gördüysem elinde fotoğraf makinesi vardı. Taksim’ de bir taraftan fotoğraf çekmeye çalışırken bir taraftan da birinin kadrajına girmemek için de uğraşmak gerekiyordu, hele Galata Köprüsü’nde yürüyen üç kişiden ikisinin elinde fotoğraf makinesi vardı. Bir ara yere düşen kar tanelerinden daha fazlayız diye düşündüm. ( mübalağa da fotoğraf gibi bir sanattır. )

gezi_parki

tesvikiye_cami

macka_parki

dolmabahce

İstiklal Caddesinde ne kadar dikkat etse de insan, üzerine yağan kar ile bubi tuzağı haline gelen tramvay raylarında düşmemek için epey çaba harcadım. Düşen insanlarda olmadı değil, tanısın tanımasın en yakınındaki kişinin gidip düşeni kaldırması da hoştu doğrusu. İstiklal caddesinde değil ama Üsküdar’da düştüm. Çok şükür boynumda asılı olan makineme bir şey olmasa da parosoleyim kırıldı.

kiz_kulesi

İki günün sonunda yaklaşık 100 fotoğraf çekmişim, 40 tanesi benim hoşuma gitti, 25 tanesi burada, 10 tanesi daha sonra paylaşılmak üzere arşive kaldırıldı, diğer 4-5 fotoğrafı da kendime sakladım. Belki ileride bir yarışmadan ödül kazandırır bana…

salacak_sahil

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*